Dzisiaj o rzeczach ważnych, bardzo ważnych! Szukając odpowiedniego tytułu zastanawiałam się czy nie powinien on brzmieć – zmiany w twojej głowie- ale to brzmi nieco patologicznie, dobra zmiana – z kolei brzmi zbyt politycznie, dlatego pozostałam przy prostym – zmiana. Będzie o dobrych zmianach w twojej głowie, a dokładniej w twoim myśleniu.

Ostatnio miałam okazję prowadzić kilka warsztatów i prelekcji, na których mówiłam o zmianach. Kiedy w trakcie nich pytałam : Czym dla ciebie jest zmiana ? – okazywało się, że każdy z nas patrzy na nie pod innym kątem i różnie je interpretuje. Dla jednych zmiana jest śmiertelnym zagrożeniem, niebezpieczeństwem, stratą, dla innych szansą, nadzieją, marzeniem i celem. Odpowiedzi pokazały jak wielką moc ma to określenie i ile w sobie kryje możliwości, ale też ograniczeń.

Na gorsze albo na lepsze

Podstawowym błędem, który pojawia się w naszym myśleniu jest założenie, że skoro coś się zmienia to na gorsze. To naturalne, że nie lubimy zmian, bo burzy się dotychczasowy porządek rzeczy. Było jak było, ale było jakoś poukładane, ogarnięte, zaakceptowane i przewidywalne. Było dobrze ale to nie znaczy, że nie może być lepiej. Czy naprawdę zawsze lepszy stary wróg, bo znany niż nowy… przyjaciel?

Droga albo cel

Zmiana ma swój przebieg, a więc jest drogą i dokądś doprowadza, do jakiegoś celu. Jeśli dokonujesz zmian myśląc tylko o celu i nie zauważasz czego cię ta droga uczy, na co uodparnia, czym doświadcza, jak wielu umiejętności nabierasz w jej trakcie, tracisz ważną lekcję. Jeśli pędzisz, byle jak najprędzej osiągnąć cel, potem możesz być tak bardzo zmęczony i nie masz siły się tym celem cieszyć. Czasami zmiana jest dla ciebie tylko drogą. Ciężką i mozolną, tak jakbyś był na nią zesłany. Wtedy warto uświadomić sobie dokąd idziesz i po co tam idziesz, jaka cię za to czeka nagroda? I pamiętaj, że nagrodę wyznaczamy sobie sami!

Konieczność albo możliwość

Jeśli już postanawiasz dokonać zmian, zastanów się jak o nich myślisz, jako o konieczności czy możliwości? Czy wciąż przed czymś uciekasz, a jeśli tak to dlaczego uciekasz? A może masz ciągle przysłowiowy „nóż na gardle”? A może szukasz możliwości i podążasz za nimi ? Dokonujesz zmian, żeby unikać konsekwencji, czy po to, żeby zdobywać nagrody? Odpowiedź na te pytania może pokazać ci na ile decydujesz o tym jak żyjesz a na ile decydują za ciebie inni. Jesteś panem swojego losu, czy taki twój los ? Musisz coś zmienić czy możesz coś zmienić?

Szansa albo porażka

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pokoju i drzwi, przez które wszedłeś zatrzaskują się za tobą. I wtedy słyszysz głos z górnego piętra :Twoim zadaniem jest stąd wyjść! Naciskasz więc na klamkę raz, drugi, trzeci. Sprawdzasz czy nie ma w zamku klucza. Napierasz na drzwi. Zaczynasz w nie pukać, potem walić pięściami. Ponownie szarpiesz za klamkę i nie udaje się. Bo te drzwi zamknęły się na zawsze. Ponosisz porażkę, bo uparłeś się, żeby wyjść tymi samymi drzwiami przez które wszedłeś. A wystarczy, że rozejrzysz się wokół i poszukasz szansy. Dostrzeżesz wtedy inne drzwi, które są wciąż otwarte albo okno za którym stoi drabina. Kiedy coś się kończy coś innego się zaczyna. Zmiany w myśleniu są szansą na nowe. Stwarzają wyjście z sytuacji.

Dojrzewanie albo odwaga

Niektórzy twierdzą, że zmiany są tylko dla odważnych. To dobre usprawiedliwienie, żeby ich nie prowokować. Idąc tym tropem można powiedzieć, że życie jest dla ludzi odważnych a dla nieodważnych wegetacja. Życie to zmiany, nieustanne, nieuchronne. Więc nawet jeśli ich nie prowokujesz one będą prowokować ciebie. Od ciebie zależy jak szybko i jak daleko dojdziesz, kim będziesz, jaką jak będziesz żyć. To prawda, że zmiany, zwłaszcza te duże wymagają odwagi, decyzji ale nie brawury. Czasami trzeba dłużej do nich dojrzewać albo realizować je małymi krokami. A małe kroki nie wymagają aż tak wielkiej odwagi, wymagają jedynie zrobienia pierwszego kroku. 

A ponieważ jak napisał Heraklit z Efezu – Jedyną stałą rzeczą w naszym życiu są zmiany – nie uciekniemy przed nimi. Dlatego tak ważne jest to, w jaki sposób o nich myślimy! Sposób interpretowania ich, albo dodaje nam skrzydeł, albo podcina nogi. Wystarczy, że otworzysz się na możliwości a nie przeszkody.

I na koniec jeszcze jeden cytat.

Każda zmiana jest trudna na początku, burzliwa w trakcie i cudowna na końcu ( Robin S.Sharma)

Ela Krzyżaniak