Na samą myśl o tej, którą masz pojawia się grymas na twarzy, ukłucie w sercu, niepokój, dyskomfort. Coraz częściej czujesz zmęczenie, nudę albo złość. Pytasz : co ja tu robię ? Mówisz: wytrwam jeszcze kilka miesięcy, może lat a potem poszukam lepszej, spokojniejszej lub tej wymarzonej. Ale jaka jest twoja wymarzona praca, czego brakuje w tej obecnej ? Może początek roku to dobry moment na remanent!

W tym celu zapraszam Cię na spacer po 6 piętrowym biurowcu. Sprawdźmy na którym piętrze się zatrzymasz, gdzie zostaniesz dłużej, gdzie zaproszą cię na kawę i zapytają: Hej kolego, koleżanko co widzisz na naszym piętrze, co się tu tobie podoba? Gdzie być może będziesz się czuć nieswojo?!

Parter to poziom, który wśród wizytujących go nosi nazwę Środowisko. Tu zobaczyć możesz gdzie i z kim pracujesz. Jak daleko masz z pracy do domu, czy masz gdzie zaparować, czy jest wystarczająco dużo światła, powietrza, przestrzeni i ciszy. Czy ludzie są przyjaźni czy też nastawieni na rywalizację. Może jest ktoś kogo nie znosisz. Przyjrzyj się uważnie czy jest tu coś co chcesz i możesz zmienić. Które z tych warunków jesteś w stanie zaakceptować a które sprawiają, że czujesz się jak chomik w klatce albo niewolnik. Jaki to ma wpływ na Ciebie? Jeśli już wiesz zapraszam piętro wyżej.

Piętro pierwsze Zachowania. Pełne jest luster. Tu możesz się przyjrzeć sobie i swoim reakcjom, zachowaniom, czynnościom jakie wykonujesz. Które zachowania lubisz, z jakich reakcji jesteś dumny i zadowolony, czego nie cierpisz robić. Irytuje cię, że ciągle robisz to samo czy wręcz odwrotnie lubisz przewidywalność i rutyna zapewnia ci spokój? Jak reagujesz na innych ludzi, lubisz się z nimi spotykać, czy jest to dla ciebie źródło stresu? Jak radzisz sobie z czasem i terminami? Wyciągnij wnioski ze swoich działań i zdecyduj co chcesz i możesz zmienić pozostając na tym poziomie. A potem zapraszam wyżej, na drugie piętro z tabliczką Umiejętności.

Na tym piętrze mamy sale treningowe z torami przeszkód, bieżniami, orbitrekami. Tu pokażesz co potrafisz, jak działasz, w czym czujesz się mistrzem, a w czym jesteś specjalistą. Może masz jakieś medale, dyplomy, certyfikaty, które to potwierdzają! Tu możesz sprawdzić, jakich umiejętności jeszcze potrzebujesz i jak możesz je doskonalić. Na przykład czujesz się specjalistką w swojej dziedzinie, ale brakuje ci skuteczności. Skonsultuj się z trenerami, którzy tu pracują może od nich się dowiesz ile już masz, co i jak warto dopracować? Potrzebujesz treningu – potrenuj, a potem schodami w górę!

Piętro trzecie, to poziom Przekonań na temat pracy. To najbardziej subiektywne z pięter. Tu nie ma luster. Jest wiele prywatnych, często przyciasnych pomieszczeń. W nich ludzie piszą własną opowieść o tym jak traktują swoją pracę. Niektórzy uważają, że są za dobrzy, żeby pracować dalej w miejscu, w którym pracują. Inni są zdziwieni, że do tej pory nikt nie zorientował się, że są za mali i za mało kompetentni do tej pracy. Przekonania niektórych mają moc ograniczania, innym dodają skrzydeł i rozwijają możliwości. Warto pamiętać, że przekonania w znacznym stopniu determinują działania.

Nad nami poziom Wartości. Chcesz się dowiedzieć po co to wszystko robisz, przyjrzyj się swoim wartościom. Po co, dlaczego, dla kogo? To pytania, na które warto sobie odpowiedzieć. Prestiż, pieniądze, władza, wolność, niezależność, rodzina…dlaczego pracujesz? Po co Tobie praca? Co chcesz osiągnąć ?

Wchodząc na najwyższe piętro odwiedzasz poziom Tożsamości. Tutaj wita Cię osobista sekretarka prezesa i pyta cię kim jesteś i jak to się ma do tego, co robisz? Jak o sobie myślisz, jaki masz stosunek do samego siebie i innych ludzi. Jak się definiujesz. Jeśli jesteś „dobrym człowiekiem” trudno będzie ci zwalniać ludzi, nawet jeśli będzie to należało do twoich obowiązków. Jeśli jesteś „niezależną kobietą” jak długo wytrwasz w pracy, w której każdą decyzję musisz konsultować z kilkoma osobami. A Ty kim jesteś?

Spacer się kończy! Zapraszam do windy, która zwiezie cię na dół. Wsiadasz, wciskasz guzik a na drzwiach, które za chwilę się przed tobą otworzą, ktoś napisał dwa pytania:

W jaki sposób praca, którą wykonujesz wpływa na to jak o sobie myślisz?

Jak to jak o sobie myślisz wpływa na to jaką masz pracę?

 

Spacer po wszystkich oparty był o sześć poziomów logicznych Roberta Diltsa.

Elżbieta Krzyżaniak