„Wy jesteście mocni silni a my słaba płeć…”

Oj tam, oj tam babcine gadanie ktoś powie, stereotypy i seksizm. Czy aby na pewno ? Jak to jest, że wiele wykształconych, atrakcyjnych, samodzielnych, dobrze zarabiających, aktywnych, i kompetentnych kobiet ma kłopot w znalezieniu lub zatrzymaniu przy sobie partnera. Czy mężczyźni boją się silnych kobiet ?

Wg psychologicznej teorii ról zachowania i cechy przypisane mężczyznom i kobietom zależą od społecznej definicji, akceptowanej przez daną osobę. A więc to otoczenie i środowisko, w którym się wychowujemy, wzrastamy, żyjemy w znacznym stopniu determinuje nasze potrzeby, preferencje, zachowania, wybory dotyczące partnerów. To środowisko wpływa na rodzaj matrycy, która powstaje w naszej głowie. Matrycy, do której potem mniej lub bardziej świadomie przykładamy kolejnych kandydatów i sprawdzamy na ile się w nią wpisują.

Struktura stereotypów związanych z płcią przypisuje każdej z nich następujące cechy:

Stereotyp kobiecy zakłada, że kobieta jest:

  •  Atrakcyjna
  •  Zdolna do poświęceń
  • Delikatna
  • Czuła
  •  Pomocna
  • Pełna troski się o innych
  • Wyrozumiała , potrafi zrozumieć innych
  • Ciepła w relacji z innymi

Stereotyp męski zakłada, że mężczyzna jest :

  • Niezależny
  •  Aktywny
  • Kompetentny
  • Łatwo podejmujący decyzje
  • Niezawodny
  • Pełen wiary w siebie
  • Odporny na naciski
  • Świadomym przywódcą

Ufff…

Kto z nas nie zna kobiety, która z łatwością wpisuje się w ten męski stereotyp? Z drugiej strony, kto z nas nie zna mężczyzny, który od tego stereotypu jest bardzo daleki? Teoria nie zawsze ma przełożenie na praktykę, jednak warto pamiętać, że schematy przekazywane przez pokolenia i środowisko mają swoje miejsce w naszych głowach i mniej lub bardziej wyznaczają nasze preferencje w wyborze potencjalnych partnerów. Warto więc zastanowić się nad tym jak bliska lub daleka jestem od stereotypu typowej kobiety. Jak to, jakie mam cechy, zalety, umiejętności wpływa na postrzeganie i traktowanie mnie przez mężczyzn.

Dlaczego kobiety decydują się być silne ?

Bo nie mają innego wyjścia ( tak myślą) – muszę być silna, bo tylko ja mogę sobie z tym poradzić, tylko ja mogę zadbać o rodzinę, tylko ja tak potrafię, nikt nie jest w stanie mi pomóc.

Bo budują na tym poczucie własnej wartości– jeśli będę silna będę kimś, jestem silna więc jestem ważna, moja siła mnie definiuje.

Bo boją się być słabe– muszę być silna bo to mnie ochroni, jeśli pokażę „miękki brzuszek” stanie się coś złego, ludzie mnie skrzywdzą.

Bo chcą udowodnić, że zasługują na miłość– jeśli będę silna moi rodzice, mój partner będą mnie bardziej kochali, muszę zasłużyć na ich podziw.

Bo są silne ( tak je wychowano)– jestem silna bo dostałam pewność siebie, nauczyłam się walczyć o swoje, siła jest dla mnie wartością.

Dlatego związek z silną kobietą dla mężczyzny może być trudny ?

W innych ludziach szukamy podobieństw, ale też tego czego nam brakuje. Związek to wzajemne uzupełnianie się. Uległość, partnerstwo, dominacja to kontinuum, które określa sposób funkcjonowania partnerów względem siebie. Ważne są tu proporcje i obszary jakie wzajemnie wypełniamy. Jeśli obydwoje rościmy sobie wyłączne prawo do tych samych obszarów, w pełnym ich natężeniu, możemy w tym związku się nie pomieścić. Warto więc pamiętać o tym, żeby nie zabierać mężczyźnie możliwości sprawowania ról, bez których przestaje być mężczyzną.

Jeśli prezentujesz się jako silna, niezależna, samodzielna, wbijasz lepiej niż on gwoździe, jeździsz na motorze, biegasz w maratonach, a w dodatku malujesz paznokcie i potrafisz chodzić na szpilkach, czym on może ci zaimponować ?

Jeśli wciąż pokazujesz, że poradzisz sobie sama on nie będzie się upierał, żeby ci pomagać, aż w końcu przestanie czuć się potrzebny i będziesz musiała radzić sobie sama.

Mężczyźni lubią rywalizację, ale jeśli skłaniasz ich do tego, żeby rywalizowali z tobą,  zastanów się jaki charakter przybierze wasz związek.

Rada :

Jeśli chcesz być zdobywana, traktowana jak księżniczka zachowuj się, bądź jak księżniczka! Rycerz nie chce zdobywać smoka a ani innego rycerza – no chyba, że ma inne priorytety.

Jeśli chcesz być rycerką bądź nią, ale pamiętaj, że nosisz zbroję, która nie tylko cię chroni ale też czyni niedostępną.

Jeśli decydujesz się nosić zbroję, zdejmij ją czasami, żeby ktoś mógł zobaczyć, że tam w środku jest kobieta , która potrzebuje bliskości, czułości opieki i przytulania.

Ela Krzyżaniak