Jemioła to mój ulubiony symbol świąt. Zgodnie z tradycją i wierzeniami jest znakiem pokoju, sympatii, przyjaźni i miłości. Zawieszona przy wejściu ma odstraszać złe duchy. Jej moc specjalna polega na tym, że pod jemiołą możesz całować bezkarnie. I to jest właśnie ten moment, w którym czas powiedzieć, że nie o jemiole chcę Wam opowiadać ale o całowaniu, przytulaniu i okazywaniu sobie uczuć.

Kara za całowanie.

Według zasad savoir vivre publiczne okazywanie sobie uczuć, całowanie się, przytulanie jest niestosowne. Wywołuje dezaprobatę, oburzenie, a czasami wręcz agresję. W tłumie ludzie zakochani są traktowani jak trędowaci. Nie powinno się, nie wolno, nie wypada, to niedopuszczalne. W szkole widok objętej, przytulonej pary młodych ludzi wzbudza większy sprzeciw nauczycieli, niż widok ściskających się podczas wymierzania sobie sprawiedliwości uczniów. W kinie, na ekranie całowanie jest mniej przyzwoite niż strzelanie. Tolerujemy przemoc a ganimy okazywanie uczuć. Nieświadomie, rezygnując z bliskich interakcji, zamarzamy lub zamieniamy się w kawałek drewna. Pozbawiamy się tego, co bardzo ważne.

Zimny jak lód, oschła jak deska.

Według Erica Berne twórcy analizy transakcyjnej, każdy człowiek do życia potrzebuje głasków. Głasków czyli znaków, że jest widzialny, rozpoznawalny, zauważalny, ważny. Są to wszelkiego rodzaju bodźce, które dostajemy od innych ludzi. Dzienna ich porcja to co najmniej 30. Przytulanie, dotyk, głaskanie, całowanie, chwalenie, komplementowanie, wspólne spędzanie czasu, bez ich odpowiedniej porcji człowiek nie może żyć. Dotyk i miłość są niezbędne do tego, żeby utrzymać aktywność istotnego dla zachowań emocjonalnych, procesów zapamiętywania i motywacji układu limbicznego. Gdy brakuje dotyku zmniejsza się stymulacja kory mózgowej, rośnie napięcie mięśniowe, wzrasta impulsywność, frustracja i agresja. Niekochane i nieprzytulane dzieci wolniej się rozwijają. Samotni ludzie tracą motywację. Obojętność jest gorsza niż reprymenda. Milczenie jest gorsze niż kłótnia. Tam gdzie brakuje wymiany i interakcji zamarzają serca. Pamiętaj o tym „królowo śniegu” i „zasadniczy królu z drewna”.

 

Jemioła jest tylko pretekstem, całować przytulać i okazywać uczucia możesz wszędzie !

Ela Krzyżaniak